Ceny mieszkań w Skawinie: 9 566 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Skawinie wynosi 9 566 zł/m², o 332 zł, czyli 3,4% mniej niż średnia z 2025 r. Typowa kwota zakupu to 520 000 zł. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Zestawienie pokazuje różnice między lokalizacjami, metrażami i segmentami rynku.
Redakcja reporter.skawina.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Skawinie: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Skawinie
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Skawina na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Skawinie: najważniejsze liczby
- 9 566 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 332 zł/m² i 3,4% - spadek wobec średniej z 2025 r.
- 8 950-10 400 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 520 000 zł - mediana kwoty zakupu.
- 52 m² - mediana powierzchni mieszkania.
Mediana opisuje środek rozkładu cen, a nie stawkę obowiązującą dla każdego lokalu. Przy wyborze mieszkania znaczenie mają również powierzchnia i położenie.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 9 314 |
| wtórny | 10 097 |
9 314 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 10 097 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 7,8% tańsze. Nowe budownictwo nie musi więc mieć premii cenowej: wynik segmentu zależy także od lokalizacji inwestycji i struktury sprzedawanych mieszkań.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 10 192 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 9 853 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 9 774 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 9 607 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 9 238 |
10 192 zł/m² płacono za mieszkania o powierzchni 25-35 m², a 9 238 zł/m² za lokale 70-90 m². Mniejsza powierzchnia ogranicza całkowity budżet zakupu, co może zwiększać konkurencję kupujących i podnosić cenę jednostkową.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
10 809 zł/m² w rejonie Rynek i 9 153 zł/m² w rejonie Księże Łąki wyznaczają rozpiętość cen wśród lokalizacji bez oznaczenia gwiazdką. Różnica wynosi 18%. Pełny wykaz obejmuje także pozostałe rejony.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Szwaby | 12 046 * |
| Wyrwisko | 11 077 * |
| Rynek | 10 809 |
| Stare Miasto | 10 662 |
| Podgórki | 9 711 * |
| Koniasta | 9 527 |
| Księże Łąki | 9 153 |
| Osiedle Radziszowskie | 8 396 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
9 300 zł/m² wynosiła mediana przy ul. Bukowska, a 9 701 zł/m² przy ul. Tyniecka. To ulice najczęściej pojawiające się w zestawieniu sprzedaży. Różnica wynosi 401 zł/m²; sama nazwa ulicy nie zastępuje jednak porównania cech konkretnych mieszkań.
Ceny działek w Skawinie
307 zł/m² to mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli wynosiła 2 244 m². Przy poszukiwaniu gruntu cenę jednostkową warto zestawić z całkowitą powierzchnią potrzebną kupującemu.
Najświeższe wiadomości z Skawiny czekają na stronie głównej reporter.skawina.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 520 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 10 400 zł. Nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna to około 3 506 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Taksa podlega negocjacjom. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje wzrost z 4 987 zł/m² w 2019 r. do 9 566 zł/m² obecnie. O ile wzrosły ceny w całym okresie? O 92%, przy średniorocznym tempie 9,8%. Wykres pozwala osadzić bieżący spadek w dłuższym trendzie.

Skawina na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Skawinie metr kosztuje o 1 926 zł mniej.
Powiat krakowski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 8 684 zł/m²; rok wcześniej 7 684 zł/m² (+13,0%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 8 856 zł/m², czyli o 172 zł więcej niż ta mediana powiatu.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Skawina | - | 9 566 | - |
| Kraków | 15 km | 15 322 | +60,2% |
| Wieliczka | 16 km | 11 073 | +15,8% |
| Krzeszowice | 24 km | 9 564 | -0,0% |
| Wadowice | 26 km | 8 767 | -8,4% |
5 756 zł/m², czyli 60,2%, wynosi przewaga cenowa Krakowa nad Skawiną.
Komentarz analityczny
332 zł/m² i 3,4% spadku wobec średniej z 2025 r. oznacza odwrócenie kierunku względem długoterminowego wzrostu. Nie przekreśla jednak wcześniejszego wzrostu o 92% od 2019 r.
Lokalny wynik różni się kierunkiem od ogólnopolskiego: ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.).
5,98% wynosiło we wrześniu oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Dostępność finansowania może wspierać popyt, ale lokalny efekt zależy od relacji dochodów, cen i dostępnej oferty.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt kredytowy będzie rósł szybciej niż oferta, presja na wzrost może się nasilić. Jeśli podaż pozostanie konkurencyjna cenowo, może ograniczać tę presję. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Skawinie?
Mediana wynosi 9 566 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 8 950-10 400 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Skawinie rosną, czy spadają?
Mediana jest o 332 zł/m², czyli 3,4% niższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Wśród rejonów bez gwiazdki najwyższą medianę ma rejon Rynek: 10 809 zł/m², a najniższą rejon Księże Łąki: 9 153 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Skawinie?
Dla powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 10 192 zł/m², a dla 35-45 m² - 9 853 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie: mediany wynoszą odpowiednio 9 314 i 10 097 zł/m². Rynek pierwotny był o 7,8% tańszy.
Ile kosztuje działka w Skawinie?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 307 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 170 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 stycznia 2026 do 8 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (101 transakcji) i wtórny (69); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-07-08; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Jak odróżnić stawianie granic od krzywdzenia? Szkolenie dla rodziców w Skawinie

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań w Skawinie - barometr cen transakcyjnych

„NIGDY WIĘCEJ…” w Skawinie. Muzyka i teatr przywołają historie przerwane przez wojnę

Kuba pełna sprzeczności przyjedzie do Skawiny - Dorota Kłąb zabierze słuchaczy w podróż

W Skawinie rusza piąta edycja bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet

Od Limy po O’ahu: podróż poślubna, która rozbawiła Skawinę.

W Pałacyku „Sokół” wojenne historie kobiet zabrzmią w „Nocy innej niż wszystkie”

Mieszkańcy Skawiny mogą opowiedzieć o dojazdach i otrzymać voucher wart 200 zł

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Szachowe starcia w Skawinie wyłoniły powiatowych mistrzów drużynowych

BGK wyróżnił Skawinę za cyfryzację. W tle inwestycje za miliony z KPO

Kosmiczna kapsuła zastąpiła stare urządzenia na placu zabaw w Parku Miejskim

Prawie 3 km S7 przy węźle Mistrzejowice mają zostać otwarte
Przydatne dane teleadresowe
- Ceny mieszkań w Skawinie - barometr cen transakcyjnych
- Apteki Michałowice, powiat krakowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Zalas, gmina Krzeszowice, powiat krakowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Skała, powiat krakowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Wola Radziszowska, gmina Skawina, powiat krakowski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie - kontakt, godziny, karta i wypożyczenia
